Pod względem wyników sprzedaży, ubiegły 2019 rok zajmuje drugie miejsce w historii rynku deweloperskiego. Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie styczeń-grudzień 2019 r. sprzedano 65,4 tys. mieszkań, a oddano do użytkowania aż 207,2 tys.

Jak widać sprzedaż mocno pnie się w górę. Wysokie wartości liczbowe na rynku nieruchomości to oczywiście również wynik rekordowego 2017, podczas którego obserwowaliśmy boom związany z programem Mieszkanie dla Młodych. Deweloperzy przewidują, że zainteresowanie zakupem własnego „M” nie osłabnie i w bieżącym roku. Eksperci zakładają, że popyt przewyższy podaż. Czy padnie nowy rekord sprzedaży?

Co dalej z bańką cenową?

Już od 4 lat zauważamy systematyczny wzrost cen za 1 mkw. W 2019 roku dynamiczny skok wynikał przede wszystkim z wyższych kosztów materiałów wykonawczych, z trudności otrzymania pozwoleń na rozpoczęcie budowy oraz rosnącego zainteresowania wśród potencjalnych klientów. W największych polskich aglomeracjach, czyli w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym oszacowano na poziomie ok. 10%. Najdroższej kupimy w stolicy, gdzie za 1 mkw. trzeba zapłacić średnio 10 500 zł. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk, który wyprzedził Kraków. W porównaniu do „wielkiej szóstki”, ceny mieszkań w zachodniopomorskim można sklasyfikować jako wciąż utrzymujące się na średnim poziomie. Według danych z 1 lutego 2020 roku, opublikowanych na stronie ceny.szybko.pl, w wyżej wymienionym województwie cena za 1 mkw. wynosiła w IV kwartale 2019 średnio 6800 zł, co jest równe 11%-owej podwyżce w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę skalę wzrostu, za mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba zapłacić ok. 400 000 zł. Deweloperzy przewidują, że w tym zakresie niewiele się zmieni. Zarówno ceny mieszkań, jak również koszty inwestycji, nadal będą rosły, choć już nie tak drastycznie.

Rosnąca popularność rynku pierwotnego

To wyzwanie dla deweloperów na ten rok. Co prawda, dynamika wzrostu cen stopniowo się stabilizuje, ale deweloperzy przewidują, że plusowa tendencja utrzyma się również w 2020 roku. Mimo to, nabywców nie brakuje, a właściciele nieruchomości testują, jaką maksymalnie cenę są w stanie zapłacić kupujący. W miastach „wielkiej szóstki”, w całym ubiegłym roku sprzedano aż 65,4 tys. mieszkań. To o 0,8% wyższy wynik niż w 2018. Również mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego są bardziej zainteresowani zakupem mieszkania od dewelopera niż z rynku wtórnego. Co decyduje o zakupie? Co prawda, wyniki sprzedażowe mogłyby sugerować, że szukający mieszkań z reguły godzą się na aktualną politykę cenową. Nadal jednak najważniejszym aspektem, którym kierują się nabywcy jest właśnie cena. Według danych z portalu Gratka.pl, ponad 80% potencjalnych kupujących szukało mieszkania, którego cena za 1 mkw. nie przekraczała 5 000 zł. Ale równie istotne stają się: bardzo dobra lokalizacja oraz dostępna infrastruktura.

Żyć w zgodzie z przyrodą, czyli trendy 2020

W tym roku z pewnością żegnamy nudne wnętrza i projekty. Nie zabraknie mieszkanki form, wzorów i tekstury, jak również ciekawych mebli i dodatków. Design biofilny, bo tak eksperci określają nowy trend, będzie nawiązywał do więzi człowieka z przyrodą. Coraz częściej będą pojawiać się elementy z drewna, kamienia czy szkła. W trendach na rynku nieruchomości popularne staje się wykorzystywanie walorów minimalizmu, stonowanej kolorystyki, ekologicznych, ekonomicznych i energooszczędnych koncepcji. Zmienia się także podejście do architektury. Pod względem bryły to apartamenty, lofty, soft lofty oraz wille były najchętniej wybieranymi mieszkaniami w ubiegłym roku. Nieruchomości luksusowe w każdym dużym mieście miały grono fanów. Nie umknęło to uwadze deweloperów, którzy z powodzeniem nadal rozwijają segment mieszkaniowy Premium w Polsce. Nie zapowiada się na zmianę. Neutralna aranżacja, tendencja bycia eko oraz smart utrzyma się również w 2020 roku.