O tym, że polskie plaże są jednymi z najpiękniejszych na świecie przekonał się niemal każdy Polak. Szerokie, piaszczyste i czyste plażę, przyciągają nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale także Skandynawów, Niemców, Rosjan. Ciągle poprawiana i rozbudowywana infrastruktura, zachęca do odwiedzin, nie tylko w miesiącach letnich, ale przez cały rok. Od kilku lat, rozwija się turystyka weekendowa. Polacy coraz częściej decydują się na spędzanie weekendu poza domem. Chętnie wyjeżdżają, wolny weekend by „naładować baterie” przed kolejnym tygodniem pracy.

Spośród polskich nadmorskich miast, niewątpliwym liderem jest Kołobrzeg. To nie tylko największy polski kurort, ma także największe obłożenie pokoi hotelowych, w porównaniu z innymi tego typu miejscowościami. Kołobrzeg jest trzecim miastem, po Warszawie i Krakowie, gdzie średnioroczne obłożenie w obiektach turystycznych przekracza 80%. Wpływa na to ma, nie tylko oferta rekreacyjna i atrakcje tego miasta i okolic, ale także znakomita infrastruktura komunikacyjna. Od kilku miesięcy do Kołobrzegu, z zachodu i południa Polski prowadzi nowa droga ekspresowa S6. Skróciła ona znacznie czas dojazdu dla podróżujących samochodami. Aby dojechać na przykład z Wrocławia, wystarczą niespełna 4 godziny. Dużym atutem jest, że drogi ekspresowe są drogami darmowymi.

Nie bez powodu, to właśnie Kołobrzeg został wytypowany przez inwestora, spółkę deweloperską ARCHICORP, jako miasto, w którym zrealizuje swoje inwestycje. W tym roku spółka zrealizowała i oddała do użytkowania, apartamentowiec AZURE PREMIUM KOŁOBRZEG. Ten obiekt, o standardzie hotelowym, powstał. w zachodniej części Kołobrzegu, przy ulicy Błękitnej. Przy obiekcie znajduje się basen z podgrzewaną wodą, brodzik dla dzieci oraz jacuzzi. Praktycznie wszystkie apartamenty zostały sprzedane na wczesnym etapie budowy. Już w minionym sezonie wakacyjnym obiekt był w pełni wynajęty przez turystów.

Tuż obok AZURE od kilku miesięcy powstaje, nowa inwestycja spółki ARCHICORP. Pod marką WESTIN HOUSE RESORT KOŁOBRZEG powstanie obiekt z apartamentami o charakterze hotelowym. W obiekcie znajdzie się strefa SPA wraz z basenem, jacuzzi i sauną, a także sala do fitnessu i strefa cardio, wyposażona w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. W WESTIN HOUSE obiekcie powstanie także studio masażu, salon urody oraz restauracja typu ”live cooking” wraz z piano barem. Jak zapewnia Jacek Patykowski – prezes ARCHICORP inwestycja realizowana jest z dbałością o każdy detal. Obiekt wykończeniem będzie przypominał pięciogwiazdkowy hotel. Bardzo duży nacisk położony jest na wykończenie części wspólnych w wysokim standardzie– strefy SPA, recepcji, korytarzy oraz zagospodarowanie terenu.

W ofercie znajdą się apartamenty o powierzchni od 38 do 183 m. kw. Największy apartament będzie posiadał ponad 160 metrowy taras w własnym basenem. Charakterystyczne dla inwestycji się duże balkony, tarasy i przeszklenia, co jest istotne, w tego typu obiektach wypoczynkowych. Sąsiedztwo obszaru Natura 2000, na którym brak jest jakiejkolwiek zabudowy, pozwala na cieszenie się pięknymi widokami na pas nadmorski.

Jak poinformowała dyrektor ds. marketingu Marika Kieruzel, obecna oferta apartamentów, która jest dostępna od sierpnia br. jest już wyprzedana w 30 %. Apartamenty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród indywidualnych inwestorów, a także wśród inwestorów kupujących w pakiecie kilka apartamentów. Ilość zawartych umów deweloperskich przerosła plany inwestora. Przy obecnych stopach procentowych lokat bankowych, inwestycja w apartamenty, jest dobrym wyborem. Oprócz przychodów z wynajmu, które pozwalają uzyskać właścicielom rentowność na poziomie 7-8 procent, należy wziąć pod uwagę wzrost wartości nieruchomości. Na przestrzeni ostatnich lat ceny nieruchomości w Kołobrzegu rosną o 5-10% w skali roku. Nic nie zapowiada, aby tempo wzrostu cen miało być niższe. Z dwóch powodów. Rosnące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa w sektorze budowlanym oraz niemalejące zainteresowanie inwestorów z Polski i zagranicy inwestowaniem w apartamenty nad morzem.

Spółka ARCHICORP daje swobodę w zarządzaniu własnym lokalem. Nabywca może wykorzystywać go wyłącznie na własne potrzeby. Może też, na własną rękę, wynajmować lokal krótko- lub długoterminowo lub przekazać do zarządzania wynajmem spółce ARCHICORP. Nabywcy mogą zatem do woli korzystać z własnego apartamentu, a w okresach, w których nie wykorzystują go na własne potrzeby mogą go wynajmować. Daje to dodatkowe zadowolenie z inwestycji, ponieważ nie ogranicza możliwości wypoczynku we własnym apartamencie, co często jest praktykowane w inwestycjach typu condo.

Czy aktualny boom inwestycyjny dotyczący nieruchomości potrwa długo? Wydaje się, że tak. Większość Polaków notuje z roku na rok coraz większe dochody. Standard życia jest przez to wyższy i wyższe są oczekiwania. Cześć dochodów Polacy przeznaczają na inwestycje, z myślą o godnej emeryturze. Zainteresowani są dochodem pasywnym, który jest możliwy dzięki inwestycjom w nieruchomości na wynajem.

Kolejnym argumentem jest sytuacja polityczna w regionach, do których dotychczas masowo podróżowali Polacy. Egipt, Tunezja, a także Turcja, znajdują się na liście krajów przed, którymi ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ta sytuacja spowodowała, ze Polacy chętnie wybierają wakacje nad polskim morzem, nawet gdy nie ma gwarancji słonecznej pogody. Wysoki współczynnik obłożenia hoteli i apartamentów, nie tylko w okresie letnim, powoduje wysokie przychody osiągane z wynajmu krótkoterminowego. Ceny za nocleg w apartamencie dwupokojowym w sezonie letnim sięgają w Kołobrzegu kwoty 800 zł za dobę, czyli około 180 Euro. Takie stawki za dobę nie zawsze są osiągane nawet w takich krajach jak Hiszpania, Francja czy Chorwacja. W dodatku, apartament o tej samej powierzchni kosztuje tam dwukrotnie drożej. Co powoduje, że rentowność z inwestycji w apartamenty nad polskim morzem jest dwukrotnie wyższa.

Jak przekonują właściciele apartamentów z Kołobrzegu – zyski z samego sezonu letniego pokrywają roczne koszty kredytu.